Jaką pozycję w Europie zajmują polskie kluby siatkarskie? / fot. AdobeStock

Jaką pozycję w Europie zajmują polskie kluby siatkarskie?

Klubowa siatkówka w Polsce!


Siatkówka to sport drużynowy, będący bardzo popularną dyscypliną w naszym kraju. Ze względu na liczne sukcesy kadry narodowej, wielu jej sympatyków uważa, że to właśnie ona powinna być uznawana za polski sport narodowy, pozbawiając tego tytułu piłkę nożną. W zawodach na szczeblu reprezentacyjnym Polska zajmuje pewną i ugruntowaną pozycję w Europie, regularnie zdobywając mistrzowskie tytuły. Jak natomiast na szczeblu międzynarodowym radzą sobie polskie kluby? 


Jaką pozycję w Europie zajmują polskie kluby siatkarskie? / fot. AdobeStock
Jaką pozycję w Europie zajmują polskie kluby siatkarskie? / fot. AdobeStock

CEV - organizator klubowych turniejów w Europie 

Za organizację klubowych turniejów na Starym Kontynencie odpowiedzialna jest Europejska Konfederacja Piłki Siatkowej - CEV. Skrót pochodzi z języka francuskiego, a jego rozwinięcie to Confédération Européenne de Volleyball. Powstała 21 października 1963 roku, jej siedziba natomiast znajduje się w Luksemburgu. Obecnie zrzesza 56 państw europejskich, które posiadają związki piłki siatkowej. Głównym zadaniem CEV jest organizacja wszystkich oficjalnych rozgrywek klubowych i reprezentacyjnych, zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Zatem jakie turnieje klubowe organizują?

Europejskie puchary w siatkówce 

W europejskiej siatkówce wyróżnić można trzy główne turnieje organizowane przez CEV. Są nimi Liga Mistrzów, Puchar CEV oraz Puchar Challenge, a każdy z nich skierowany jest do konkretnej grupy klubów.

Liga Mistrzów -  jest najbardziej prestiżowym klubowym turniejem siatkarskim odbywającym się w Europie, nazywanym tak od sezonu 2000/2001. LM jest naturalną spadkobierczynią po wcześniejszych zawodach rozgrywanych od 1960 roku, nazywanych Pucharem Europy Mistrzów Klubowych. Obecny turniej skierowany jest do najlepszych męskich drużyn klubowych, które zajmują najwyższe miejsca w ligach krajowych.

Puchar CEV - drugi w hierarchii turniej klubowy. Organizowany przez CEV od sezonu 1972/1973. Przeznaczony jest dla czołowych drużyn, którym nie udało zakwalifikować się do udziału w Lidze Mistrzów. Puchar CEV miał dać szansę klubom na udział w rozgrywkach międzynarodowych. Wysoki poziom sportowy drużyn gwarantował sukces turnieju, a także przyczynił się do popularyzacji siatkówki w Europie.

Challenge Cup - trzeci turniej europejski. Po raz pierwszy zorganizowany został w sezonie 2007/2008, a debiutancki finał rozgrywano w Rzeszowie! Udział w CC biorą kluby niezakwalifikowane do Ligi Mistrzów oraz Pucharu CEV. Z całej trójki Puchar Challenge jest uznawany za najmniej prestiżowy, jednak stanowi świetną okazję na międzynarodową rywalizację dla nieco słabszych klubów, nie mających na co dzień okazji do walki w europejskich pucharach.

Które polskie kluby zwyciężały w europejskich pucharach?

W historii polskiej piłki siatkowej kilkukrotnie zdarzały się tytuły mistrzowskie zdobyte przez rodzime drużyny. Na najwyższym szczeblu rozgrywkowym - w Lidze Mistrzów jak dotąd polski przedstawiciel triumfował 4-krotnie, co daje Polsce 4. miejsce w tabeli wszechczasów! Po raz pierwszy dokonał tego klub Płomień Milowice. Nieistniejąca już ekipa wygrała LM w 1978 roku. Następnie przez wiele lat żadnej polskiej drużynie nie udało się tego dokonać aż do sezonu 2020/21. Pierwszy "po-covidowy" sezon zwyciężyła ZAKSA Kędzierzyn-Koźle pokonując w finale włoskie Itas Torontino. Był to rok, który rozpoczął również dominację Zaksy w międzynarodowych rozgrywkach. Polska ekipa triumfowała aż 3 razy z rzędu! Zwyciężała również w sezonie 2021/22, powtarzając triumf nad Itas Torontino, oraz w sezonie 22/23 kiedy to pokonała... polski klub Jastrzębski Węgiel! W kontekście tego wydarzenia warto nadmienić, że był to pierwszy taki przypadek, aby dwa polskie kluby sportowe zmierzyły się w finale siatkarskiej Ligi Mistrzów, oraz fakt, że Jastrzębski Węgiel mimo, iż nie wygrał finału z Zaksą, to rok wcześniej zajął 3. miejsce w rozgrywkach LM, a rok później zdobył wicemistrzostwo!

W Pucharze CEV jak dotąd tylko raz zdarzyło się, aby to polski klub zdobył tytuł mistrza. W 2024 roku dokonała tego Asseco Resovia Rzeszów! Resovia pokonała u siebie niemiecki SVG Luneburg zostając pierwszą polską drużyną w historii z Pucharem CEV. Ponadto ekipa z Rzeszowa w sezonie 73/74, czyli 2. edycji zawodów o Puchar CEV zajęła 3. miejsce! Rzeszowski klub był także bliski triumfu w sezonie 2011/12, jednak na jego drodze stanęła drużyna Dinamo Moskwy.

Challenge Cup w kontekście polskich drużyn śmiało można określić stwierdzeniem "Last but no least". Turniej pomimo najniższej rangi jest istotnym trofeum dla polskich ekip. Na chwilę obecną dwie polskie drużyny triumfowały w Challenge Cup. W sezonie 2011/2012 widzowie mieli okazje oglądać polski finał pomiędzy Tytanem AZS Częstochowa a AZS Politechnika Warszawa. W ostatecznym starciu to częstochowianie wyszli obronną ręką i to im przypisuje się pierwszy tytuł mistrzowski Challenge Cup. Drugi taki przypadek miał miejsce w sezonie 2023/24 kiedy to warszawski Projekt pokonał włoską ekipę Mint Vero Volley Monza, dopisując na swoje konto pierwsze międzynarodowe zwycięstwo, a także dokładając drugi tytuł mistrzowski w tym sezonie na konto polskiej federacji siatkarskiej!

Polska siła 

Pomimo iż w ilości zdobytych trofeów Polska odbiega od najlepszych federacji takich jak federacja Włoch, czy Rosji, to warto doceniać starania i sukcesy polskich siatkarzy, którzy rozsławiając nas na arenie międzynarodowej, dodają polskiemu sportu prestiżu i niepodważalnej pozycji w Europie.


O redakcji KlubySportowe.pl

Zespół redakcyjny portalu KlubySportowe.pl to grupa ekspertów z pasją do sportu, która od lat dostarcza sprawdzonych i wartościowych informacji o klubach sportowych w całej Polsce. Nasza wiedza i doświadczenie w dziedzinie sportu pozwalają nam na tworzenie wiarygodnych i aktualnych materiałów, które pomagają entuzjastom różnych dyscyplin sportowych w znalezieniu idealnego miejsca do treningu. Regularnie aktualizujemy bazę klubów, aby sprostać oczekiwaniom zarówno początkujących, jak i doświadczonych sportowców. Dzięki nam, odkrycie nowego klubu sportowego staje się prostsze i bardziej satysfakcjonujące.

Czytaj więcej o portalu