Quadball


Quadball dla młodzieży i dorosłych - treningi i zajęcia - KlubySportowe.pl

Quadball to dynamiczna gra zespołowa, wymagająca od zawodników siły, zwinności i precyzji. Prezentujemy katalog 4 miejsc i klubów sportowych, w których prowadzone są treningi quadball dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Najstarszy z klubów powstał w 2014 roku.

Miasta: Łódź (2), Warszawa (1), Poznań (1)inne miasta »


Quadball  to dynamiczna gra zespołowa, która zdobywa coraz większą popularność na całym świecie. Sport ten jest połączeniem piłki ręcznej, zbijaka i rugby.

Historia quadballu

Quadball narodził się na przełomie XX i XXI wieku jako alternatywa dla tradycyjnych sportów zespołowych. Zasady gry zostały wykreowane na podstawie fikcyjnej gry quidditch znanej z powieści autorstwa J.K. Rowling “Harry Potter”. Pierwszy mecz został rozegrany w Stanach Zjednoczonych w Middlebury Collage w 2005 roku. Z czasem, głównie dzięki mediom społecznościowym i transmisjom online, sport ten zyskiwał coraz większą popularność, szczególnie wśród młodszej publiczności. W roku 2022 dyscyplina sportowa zmieniła swoją nazwę z quidditcha na quadball. Drużyny na świecie zrzesza Międzynarodowe Stowarzyszenie Quadballa (International Quadball Association), a zawodnicy rywalizują na Mistrzostwach Europy i Świata.

Podstawowe zasady gry w quadball 🧹🏐

  • Drużyny i boisko - Gra toczy się na prostokątnym boisku. W każdej drużynie jest po 7 graczy, drużyny są koedukacyjne. Każdy zespół składa się z 4 ścigających (w tym 1 obrońcy), 2 pałkarzy i 1 szukającego. Każdy z członków drużyny nosi opaskę w kolorze odpowiadającym pozycji, na jakiej gra.
  • Czas gry - Mecz trwa do momentu przechwycenia piłeczki złotego znicza przez jednego z szukających. W 19 minucie na boisku pojawia się złoty znicz. W 20 minucie do gry dołączają szukający.
  • Punktacja - Punkty zdobywa się poprzez umieszczenie piłki do siatkówki (kafla) w jednej z trzech pętli znajdujących się na końcach boiska. Każde przerzucenie piłki przez pętlę to 10 punktów. Innym sposobem na zdobycie punktów jest złapanie znicza przez szukającego, co daje drużynie 30 punktów i decyduje o zakończeniu gry lub dogrywce.
  • Piłki w grze: 1 kafel, czyli piłka do siatkówki, którą podają sobie ścigający i próbują trafić nią do jednej z pętli, 3 tłuczki, czyli piłki do gry w zbijaka, którą pałkarze trafiają innych zawodników oraz 1 piłka do tenisa owinięta w żółty materiał, którą szukający musi schwytać 

Unikatową cechą quadballa są pętle umieszczone na różnych wysokościach od 90 cm do 180 cm, do których można rzucać z dwóch stron, co sprawia, że gra jest dynamiczna. Istnieje wiele taktyk i strategii, które drużyny mogą zastosować, co czyni mecz nieprzewidywalnym i widowiskowym. 🌟

Quadball to nowy sport, którego zasady wciąż ewoluują, co daje zawodnikom i entuzjastom nieograniczone możliwości rozwoju. Jest to idealne rozwiązanie dla tych, którzy szukają czegoś więcej niż tradycyjne dyscypliny sportowe. ⚡