klubysportowe - wspinaczka sportowa.jpg

Droga na sportowy szczyt — polska wspinaczka sportowa

Charakterystyka wspinaczki sportowej

8 sierpnia 2024

Wspinaczka sportowa jest dyscypliną sportową i odmianą wspinaczki skałkowej. Określana jako sport ekstremalny, od 2020 roku jest włączona do listy dyscyplin olimpijskich.


klubysportowe - wspinaczka sportowa.jpg
klubysportowe - wspinaczka sportowa.jpg

Charakterystyka sportu 

Federacja

Główną federacją sprawująca pieczę nad wspinaczką sportową jest IFSC (International Federation of Sport Climbing) Federacja powstała w 2007 roku, a na jej czele stoi prezydent — Marco Scolaris. Polskim członkiem organizacji jest Polski Związek Alpinizmu.

Konkurencje

Dyscyplina podzielona jest na kilka konkurencji. Obowiązuje też podział ze względu na płeć.

  •  Bouldering — forma wspinaczki, w której obowiązuje niewielka liczba trudnych ruchów. W boulderze występują również fragmenty, które można przejść jednym ruchem.  Zawody sportowe polegają na wspięciu się na 4-metrową ścianę, a metoda asekuracji jest używanie tzw. crashpadów
  • Prowadzenie — odmiana polega na wspięciu się na ścianę o wysokości 15 metrów w czasie 6 minut. Wspinacz używa liny asekuracyjnej, którą podczas wspinania musi wpinać w tzw. ekspresy, rozstawione na całej długości. Wspinacz w pełni kończy konkurencję w momencie gdy przed upływem czasu wepnie linę w główny ekspres. W przypadku odpadnięcia od ścianki punkty przyznawane są za ostatni ukończony etap. Nie ma możliwości ponownego wspinania.
  • Wspinaczka na czas — Wspinacze muszą pokonać w jak najkrótszym czasie ściankę o wysokości 15 metrów. Format w duelu polega na wyścigu dwóch wspinaczy.
  • Wspinaczka łączna — połączenie wszystkich 3 konkurencji, dyscyplina olimpijska 

 

Zawody 

Najważniejsze zawody to Mistrzostwa Świata we wspinaczce sportowej rozgrywane co 2 lata od 1991, a także ekskluzywne Rock Master.

Najważniejsze polskie sukcesy 

  • Mistrzostwa Świata w 1993 - brązowy medal we wspinaczce na czas zdobyty przez Renatę Piszczek - pierwsze polskie osiągnięcie
  • MŚ 2003 - brązowy medal w boulderingu zdobyty przez Tomasza Oleksego oraz srebrny medal we wspinaczce na czas zdobyty przez Tomasza Oleksego. 
  • MŚ 2007 - srebrny medal we wspinaczce na czas zdobyty przez Edytę Ropek
  • MŚ 2014 - srebrny medal we wspinaczce na czas zdobyty przez Klaudię Buczek oraz brązowy medal zdobyty przez Aleksandrę Mirosław 
  • MŚ 2016 - złoty medal we wspinaczce na czas zdobyty przez Marcina Dzieńskiego 
  • MŚ 2018 - złoty medal we wspinaczce na czas zdobyty przez Aleksandrę Mirosław oraz srebrny medal zdobyty przez Annę Brożek 
  • MŚ 2019 - złoty medal we wspinaczce na czas zdobyty przez Aleksandrę Mirosław
  • MŚ 2021 - złoty medal we wspinaczce na czas zdobyty przez Aleksandrę Kałucką oraz brązowy medal we wspinaczce na szybkość zdobyty przez Aleksandrę Mirosław 
  • MŚ 2023 - brązowy medal we wspinaczce na czas zdobyty przez Aleksandrę Mirosław 

 

Zmagania na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu 2024

Na Igrzyskach Olimpijskich 2024 w Paryżu w kadrze reprezentacji Polski znalazły się dwie przedstawicielki wspinaczki sportowej — Aleksandra Mirosław i Aleksandra Kałucka. Polskie zawodniczki rywalizowały we wspinaczce sportowej na czas. 
Aleksandra Mirosław w pierwszym dniu zmagań dwukrotnie pobiła rekord świata we wspinaczce na czas kobiet. Polka najpierw ustanowiła wynik 6.10 sekundy, a następnie poprawiła wynik o 4 setne sekundy, osiągając, wynik 6.06 sekundy. Mirosław została złotą medalistką igrzysk w Paryżu, Kałucka zajęła trzecie miejsce, zdobywając w ten sposób brązowy medal. Obie zawodniczki rywalizowały ze sobą w półfinale zmagań.  

 

Najpopularniejsi polscy wspinacze

Renata Piszczek 
Renata Piszczek była polską wspinaczką, dwukrotną brązową medalistką Mistrzostw Świata. Piszczek zdobyła złoty medal na zawodach X-Games w San Francisco w 1999 roku. Brała również udział w prestiżowych zawodach Rock Master, na których zajęła 5. miejsce. Specjalizowała się we wspinaniu na czas.

Tomasz Oleksy 
Tomasz Oleksy to polski wspinacz specjalizujący się we wspinaniu na czas oraz boulderingu. W swojej karierze zdobył srebro Mistrzostw Świata w wyścigu na czas, a także brąz w boulderingu. W 1998 roku został mistrzem Europy. W swojej karierze 5-krotnie zdobył złoty medal w zawodach Rock Master, broniąc tytułu w zmaganiach na czas od 2000 do 2005 roku.

Marcin Dzieński 
Marcin Dzieński to polski wspinacz wyspecjalizowany we wspinaniu na czas. Jest mistrzem świata z 2016 roku, a także mistrzem Europy z 2017. Zdobył również Puchar Świata w 2016.

Aleksandra Kałucka
Aleksandra Kałucka to polska wspinaczka oraz olimpijka. W 2022 zdobyła Puchar Świata. W tym samym roku została srebrną medalistką na Mistrzostwach Świata w Monachium. Na Igrzyskach Olimpijskich w 2024 w Paryżu zajęła 3. miejsce, stając się brązową medalistką. 

Aleksandra Mirosław
Aleksandra Mirosław jest polską wspinaczką sportową specjalizującą się we wspinaniu na czas. Dwukrotna mistrzyni świata z 2018 i 2019 roku. Dwukrotna mistrzyni Europy z 2019 i 2022. Mirosław została powołana do kadry olimpijskiej na IO 2024 w Paryżu. Podczas Igrzysk, Polka zdobyła złoty medal, a ponadto dwukrotnie ustanowiła nowy rekord świata, z wynikiem 6.10 sekundy oraz 6.06 sekundy.