Stowarzyszenie Polski Futnet Łódź-Górna

Siatkonoga


ul. Łukasińskiego 4/102
93-172 Łódź-Górna

Data założenia: 15 lipca 2021

Informacje o klubie

- FUTNET | SIATKONOGA -

FUTNET to oficjalna nazwa dyscypliny sportowej, znanej w Polsce jako SIATKONOGA.

Pierwsze wzmianki o futnecie pochodzą z początku lat 20. XX wieku, kiedy to w byłej Czechosłowacji młodzi piłkarze Slavii Praga odbijali piłkę nad rozciągniętym poziomo sznurkiem. Z czasem sznurek zastąpiła siatka, a w latach 40. sport nazywany przez Czechów i Słowaków - NOHEJBAL, miał już swoje oficjalne zasady, a na terenie całego kraju rozgrywane były liczne turnieje.

Futnet łączy w sobie elementy trzech popularnych gier sportowych – siatkówki, tenisa oraz piłki nożnej. Gra polega na odbijaniu piłki pomiędzy dwiema drużynami ponad siatką umieszczoną na wysokości 1,1 metra nad ziemią. Odbicia można wykonywać każdą częścią ciała oprócz rąk. W futnecie rozróżnia się trzy konkurencje: grę pojedynczą, grę podwójną i grę w trójkach.

Światowa federacja futnetu nosi nazwę UNIF (Union Internationale de Futnet) i ma swoją siedzibę w Czechach. Oficjalna strona UNIF: https://futnetworld.com/

Oficjalne przepisy futnet w języku polskim: http://tiny.cc/przepisyfutnet

- HISTORIA FUTNETU W POLSCE -

Futnet jako osobną dyscyplinę sportową w Polsce zainicjował w 2003 roku Michał Sieczko tworząc departament Siatkonoga Polska i wprowadzając Polskę do światowych struktur tego sportu.

Pierwsze mistrzostwa Polski odbyły się w 2005 roku w Zgierzu, wówczas turniej został rozegrany w dwóch konkurencjach, w grze pojedynczej oraz grze podwójnej. Przez kolejne lata mistrzostwa były rozgrywane już wyłącznie w konkurencji deblowej.

Przez kilkanaście lat działalności federacji Siatkonoga Polska rozegranych zostało 11 edycji mistrzostw Polski mężczyzn, a męska reprezentacja narodowa wielokrotnie brała udział w imprezach międzynarodowych rangi mistrzostw świata i Europy, regularnie docierając do fazy ćwierćfinałowej.

Reprezentacje Polski kobiet oraz juniorów zaczęły brać udział w mistrzostwach europy i świata począwszy od 2015 roku. Najlepszy wynik osiągnięty przez juniorską reprezentację to 4. miejsce w konkurencji deblowej na mistrzostwach świata w Michalovcach w 2019 roku.

Polska w tym czasie była również godnie reprezentowana w klubowych rozgrywkach międzynarodowych, przez wielokrotnych mistrzów Polski KS Blokers Łódź. Łodzianie brali kilkukrotnie udział w Klubowych Mistrzostwach Świata, regularnie zajmując miejsce wśród najlepszych ośmiu klubowych drużyn globu, najlepszy wynik to 4. miejsce w 2022 roku w czeskich Modricach.

W 2020 roku federacja Siatkonoga Polska zawiesiła swoją działalność, od tego czasu koordynacją tego sportu w Polsce zajmuje się stowarzyszenie Polski Futnet.

Głównym celem jakim wyznaczył sobie Polski Futnet jest promocja wszystkich trzech futnetowych konkurencji (gry pojedynczej, podwójnej i trójkowej) zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet.

Od 2020 roku corocznie rozgrywane są drużynowe kobiece mistrzostwa Polski, a rozgrywki mężczyzn organizowane są jako osobne mistrzostwa Polski w grze pojedynczej, w grze podwójnej oraz w grze w trójkach.

W październiku 2021 roku na Mistrzostwach Świata w hiszpańskiej Burrianie reprezentacja Polski kobiet, pod przewodnictwem trenera Michała Kłosińskiego, osiągnęła najlepszy wynik w dotychczasowej historii całego Polskiego Futnetu. Polki zajęły 4. miejsca w grze deblowej i w grze w trójkach oraz 5. miejsce w grze singlowej.

W 2022 roku Mistrzostwa Świata mężczyzn w Pradze zakończyły się wynikami 7. miejsce w deblu, 9. miejsce w grze potrójnej oraz 10. miejsce w singlu.

W październiku 2023 roku na Mistrzostwach Świata w szwajcarskim Fribourgu reprezentacja Polski kobiet zdobyła dla Polski pierwszy, historyczny medal na mistrzostwach świata w tej dyscyplinie. Polki stanęły na podium w grze potrójnej, wygrywając mecz o 3. miejsce z reprezentacją Korei Południowej. W grze podwójnej zajęły 4. miejsce, a w grze pojedynczej 5. miejsce. Polki prowadzone przez trenera Michała Kłosińskiego wystąpiły w składzie Aleksandra Kurczewska, Diana Maciaszczyk, Angelika Puchalska, Agnieszka Jarczak i Andżelika Błoch.


Zweryfikowano 4 września 2023 przez KlubySportowe.pl

NIP: 7292739542 REGON: 389562765

Inne kluby pobliżu


MKS Metalowiec Łódź

Piłka nożna, Łódź (0,1 km)

UKS Akademia Gortata

Koszykówka, Łódź (0,4 km)

Stowarzyszenie Łódzka Grupa Strzelecka Orzeł

Strzelectwo sportowe, Łódź (0,8 km)

Łódzki Klub Ju-Jitsu

Ju-jitsu, Ju-jitsu, Łódź-Górna (0,9 km)

Centrum Sztuk Walki Dojo United

Brazylijskie jiu-jitsu i 4 inne dyscypliny, Łódź (1,1 km)