Stand up paddle (SUP) Kielce


Stand up paddle (SUP) Kielce - treningi i zajęcia - KlubySportowe.pl

Stand up paddle to sport, który łączy elementy surfingu i wiosłowania. SUP oferuje dawkę adrenaliny, ale też relaks dla ciała i ducha. Poniżej prezentujemy katalog miejsc i klubów sportowych oferujących zajęcia z SUP dla młodzieży i dorosłych w Kielcach. Najstarszy z klubów powstał w .

Brak klubów w Kielcach Dodaj

Stand up paddle (SUP) to sport, który łączy elementy surfingu i wiosłowania. SUP oferuje dawkę adrenaliny, ale też relaks dla ciała i ducha.🌊

Historia 📚

Początki SUP sięgają Hawajów, gdzie służył on pierwotnie jako środek lokomocji dla rybaków i surferów umożliwiający efektywniejsze poruszania się po wodzie. Zdobył on globalną popularność w XXI wieku, gdzie ewoluując z odmiany surfingu do odrębnej dyscypliny. Założycielem współczesnego SUP jest Laird Hamilton, amerykański surfer, dla którego stworzono pierwszą specjalną deskę paddleboardingową. Hamilton również jako pierwszy wykorzystał wiosło do poruszania się na desce.

 Podstawowe zasady ⚖️

  • Sprzęt - Niezbędna jest odpowiednio dobrana deska oraz lekkie wiosło.
  • Pozycja na desce - Stanie prosto na desce z nogami rozstawionymi na szerokość barków.
  • Środki bezpieczeństwa - Zaleca się noszenie kamizelek ratunkowych czy też paska mocowanego w okolicy kostki (tzw. leash) na wypadek upadku do wody. 

SUP wpływa na poprawę równowagi i siły mięśni brzucha. Jest to sport odpowiedni dla różnorodnych akwenów wodnych - od rzek, jezior, po morza i oceany.

Stand up paddle jest ogólnodostępny i opowiada na potrzeby osób na różnych poziomach zaawansowania. 🌊