klubysportowe - motywacja.jpg

Skąd brać motywację?

Czym jest motywacja i skąd ją czerpać?

4 września 2024

Motywacja to siła napędowa człowieka. To dzięki niej możemy stawiać sobie cele, osiągać sukcesy i pokonywać przeszkody. Motywacja potrzebna jest zarówno do rozwoju zawodowego jak i spełnienia w życiu prywatnym. Co robić kiedy odczuwamy brak motywacji?
 


klubysportowe - motywacja.jpg
klubysportowe - motywacja.jpg

Motywacja to proces, przez który każdy człowiek podejmuje jakieś działanie. Wykorzystujemy ją, aby wykonywać obowiązki zawodowe, poprawiać komfort naszego życia czy realizować sportowe ambicje. Człowiek zmotywowany do pracy może dokonać spełnienia wszystkich indywidualnych potrzeb.

Rodzaje motywacji

Motywacja może mieć różne źródła. Mówiąc o niej, najczęściej wyróżniamy motywację wewnętrzną i zewnętrzną: 
 

  •  Motywacja wewnętrzna — pochodzi od nas samych. Jest podyktowana ważnymi dla nas aspektami i zakłada osiąganie własnych celów
  •  Motywacja zewnętrzna — podyktowana jest czynnikami niezależnymi od nas. Czynniki zewnętrzne obejmuje czyjeś polecenia i prośby. W porównaniu do motywacji wewnętrznej wywiera słabszy wpływ na człowieka.

Oba rodzaje motywacji są potrzebne i mogą zachęcić człowieka do rozwoju osobistego oraz zapewnić chęć do działania. 
 

Procesy motywacyjne

Motywacja składa się z kilku procesów, które wpływają na nasze zachowanie. Ważne jest, aby uświadomić sobie kilka aspektów. Człowiek, który chce osiągnąć motywację, musi być świadomy obecnej pozycji, w której się znajduje, a także miejsca, do którego chce dążyć. Wyróżniamy kilka procesów motywowania:
 

  • Wzbudzanie energii — porównywane jest do nagłego skoku adrenaliny. To pierwsze uczucie dzięki, któremu czujemy, że jesteśmy w stanie osiągnąć wyznaczony cel. 
  • Ukierunkowanie wysiłku na cel — etap planowania. W tym momencie człowiek musi zastanowić się, co chce osiągnąć i w jaki sposób może to zrobić, a poziom pobudzenia na tym etapie jest jeszcze większy.
  • Wrażliwość na bodźce — Odczuwamy wszystkie emocje związane z naszym celem, zarówno pozytywne jak i negatywne. Człowiek z podejściem optymistycznym będzie czerpać ogromną satysfakcję z pracy, a wszystkie porażki zamieni w dodatkową dawkę motywacji. Pesymiści na tym etapie mogą nie stawić czoła przeciwnościom losu i zrezygnować. Warto pamiętać, że w dążeniu do celu zdarzają się trudniejsze momenty, które mogą nas przytłoczyć, ale potknięcia nie są wyznacznikiem osiągnięcia końcowego sukcesu.
  • Kontynuowanie czynności — Długotrwałe działanie, które prowadzi do zmiany czynników, przez które podjęliśmy decyzję o dążeniu do celu. Wymaga największej konsekwencji i samodyscypliny. 
  • Pobudzenie emocjonalne — ma dwa wymiary — pozytywny i negatywny. Osiąga się je na końcu naszych działań i w zależności czy osiągnęliśmy cel, czy nie, mogą przybierać różną formę.

Skąd brać motywację?

Wiele osób ma problem ze znalezieniem w sobie motywacji. Siła potrzebna do działania jest niezbędna w zmienianiu własnego życia i warto pobudzić ją za wszelką cenę. Najskuteczniejsze strategie na zdobycie motywacji to:
 

  • Analiza celów — Kluczowy aspekt podjęcia działania. Cel jest przyczyną, dla której podejmujemy wyzwania. Należy obrać jeden kierunek pracy i trzymać się go. Warto wizualizować osiągnięcia określonych celów oraz płynące z niego benefity. Człowiek przed rozpoczęciem realizacji marzeń powinien wiedzieć, czego tak naprawdę potrzebuje.
  • Dążenie do celu w odpowiednim tempie — Najczęstszą przyczyną, przez którą ludzie nie osiągają wyznaczonych celów, jest ich błędne wyobrażenie czekających wyzwań. Każdy chciałby widzieć rezultaty już od początku drogi, zapominając, że każdy cel niezależnie czy sportowy, prywatny czy zawodowy — wymaga czasu. Ważne jest, aby realizować wszystko własnym tempem.
  • Porażki to część pracy — Porażki natrafiane na swojej drodze potrafią skutecznie demotywować. Nie jest łatwo pogodzić się z niepowodzeniem, szczególnie gdy zależy nam na osiągnięciu sukcesu. Najważniejsze, aby pamiętać, że porażki są nieodłącznym elementem nie tylko działania, ale również postępu.
  • Zadeklaruj swój cel innym — Wsparcie bliskich osób może dodatkowo wzmacniać motywację. Każdy potrzebuje usłyszeć słowa wsparcia od ważnych dla siebie osób. Deklaracja osiągnięcia celu może dać nam poczucie dodatkowej siły, presji i chęci udowodnienia innym własnych ambicji i możliwości.
  • System nagród — Warto nagradzać samych siebie nie tylko za osiągnięcie ostatecznego sukcesu, ale też za mniejsze, pozytywne wyniki. System nagród i kar jest wzmocnieniem postanowień i może wprowadzić nas na własny optymalny poziom.

Motywacja - ważny element naszego życia 

Każdy człowiek narażony jest na utratę motywacji. Zdarza się, że jej brak wynika z chęci uniknięcia porażki i poczucia, że nie jesteśmy w stanie wykonać jakiegoś zadania. Różne rodzaje motywacji mogą odpowiednio wprowadzić w stan gotowości do podjęcia działania. Warto mieć na uwadze kluczowe koncepcje, które wpłyną na nasze ambicje, co przełoży się na rozwój kariery i życia zawodowego. Tylko od nas samych zależy czy podejmiemy ryzyko, które może prowadzić do osiągnięcia sukcesu.