Skoki narciarskie: Letni sport
W sezonie letnim rozgrywane są prestiżowe zawody - Letnie Grand Prix, rozgrywane na zasadach zimowego Pucharu Świata. Poszczególne konkursy wyglądają tak jak ich zimowe odpowiedniki. Rozgrywane są kwalifikacje, a następnie dwie serie skoków. Skoczkowie zdobywają punkty za odległość oraz styl, a na końcu uwzględniane są korekty za wiatr i pozycję belki startowej, a później ich wyniki przekładają się na punkty do klasyfikacji generalnej, która jednak tyczy się tylko sezonu letniego, nie mając wpływu na klasyfikację generalną Pucharu Świata. Zawody są idealnym sposobem dla trenerów, aby przetestować nowy sprzęt, a także techniki, których nie są pewni przed zimowym startem. Konkurs jest efektywniejszą formą treningu, która dodatkowo pomaga zawodnikom w przygotowaniu mentalnym. W historii LGP w szczególny sposób zapisali się Polacy. Jak wygląda polska historia letnich skoków?
Polskie występy w historii LGP
Letnie Grand Prix organizowane jest od 1994 roku. Podczas dwóch pierwszych cyklów wydarzenia stosowano punktację znaną z Turnieju Czterech Skoczni, ale w 1996 zrezygnowano z tego systemu na rzecz punktacji Pucharu Świata. W historii polskich występów na LGP zapisaliśmy się po raz pierwszy w 2001 roku za sprawą Adama Małysza, który wygrał całą edycję. Na chwilę obecną każdy z rekordów imprezy należy do polskich skoczków, prezentując się następująco:
- Najwięcej zwycięstw w Letnim Grand Prix - Dawid Kubacki (4 razy)
- Najwięcej zwycięstw w konkursach LGP - Dawid Kubacki (14 razy)
- Najwięcej razy na podium LGP - Adam Małysz (6 razy)
- Najwięcej razy na podium w konkursach LGP - Adam Małysz (28 razy)
Ponadto Kamil Stoch plasuje się na 4. miejscu w klasyfikacji zwycięstw w konkursach LGP z wynikiem 12 wygranych oraz na 2. miejscu w klasyfikacji największej ilości miejsc na podium w konkursach LGP z wynikiem 27 zwycięstw, ustępując miejsca tylko Adamowi Małyszowi. Ostatnia edycja, w której Polacy odnieśli sukces, odbyła się w 2022 roku. Podczas XXIX cyklu LGP zwycięzcą został Dawid Kubacki, a Kamil Stoch uplasował się na 3. miejscu podium.
Różnice między cyklem zimowym a letnim
Pomimo wielu podobieństw oba cykle różnią się od siebie szczegółami. Do najważniejszych różnic należą:
1. Nawierzchnia skoczni:
- Letnie skoki: Rozbieg skoczni pokryty jest ceramicznymi torami umożliwiającymi zjazd zawodników, natomiast lądowanie następuje na sztucznej powierzchni z tak zwanego igelitu. Nawierzchnia musi być regularnie nawadniana, umożliwiając tym płynny zjazd.
- Zimowe skoki: Odbywają się na w pełni naturalnej nawierzchni. Rozbieg pokryty jest lodem, zeskok zaś śniegiem. W przypadku gdy naturalne opady nie zapewniły odpowiedniej warstwy, zeskok zasypywany jest sztucznym śniegiem tworzonym za pomocą armatek.
2. Warunki atmosferyczne
- Letnie skoki: Odbywają się w cieplejsze dni, a zawodnicy zmagają się w głównej mierze z wiatrem, temperaturą oraz wilgotnością powietrza
- Zimowe skoki: W sezonie zimowym skoczkowie muszą mierzyć się z trudniejszymi warunkami. Temperatura oraz wiatr stają się bardziej uciążliwe, a opady śniegu potrafią wpływać na widoczność, jakość nawierzchni, a nawet prędkość, przekładając się na długość lotu.
3. Cel zawodów
- Letnie skoki: Mają charakter treningu na skoczni. FIS LGP pozwalają przygotować się skoczkom oraz trenerom do zasadniczego sezonu zimowego, pozwalając na zmiany w sprzęcie i technice. Otoczka zawodów działa motywująco zarówno na zawodników jak i sztaby kadr, a także pozwala miłośnikom sportu cieszyć się swoją pasją również podczas teoretycznej przerwy.
- Zimowe skoki: Są głównym elementem sezonu. Do najważniejszych imprez należą Mistrzostwa Świata, Zimowe Igrzyska Olimpijskie, Puchar Świata i Turniej Czterech Skoczni. Zimowe skoki narciarskie są definicją tego sportu, tworząc niezapomniane chwile związane ze sportami narciarskimi.
4. Sprzęt
Sprzęt używany w obu sezonach jest taki sam. Składa się z kombinezonu, kasku, gogli, butów narciarskich, rękawic oraz przede wszystkim nart. Wyposażenie skoczka w zależności od pory roku różni się jedynie grubością materiału - w zimę strój chroni dodatkowo przed chłodem, natomiast latem może być wykonany z cieńszych materiałów. Narty skoczków przez cały rok mają taką samą długość, szerokość i kształt, jedyną różnicą jest stosowanie w okresie zimowym specjalnych smarów, które umożliwiają płynne ślizganie.
FIS Letnie Grand Prix 2024
LGP w 2024 roku odbywa się w terminie 13 sierpnia - 5 października. XXXI edycja wydarzenia zawita do Polski w terminie 13-15 września i odbędzie się w Wiśle na skoczni im. Adama Małysza. Polska kadra zgłoszona na tegoroczne LGP prezentuje się następująco:
- Kacper Juroszek
- Maciej Kot
- Dawid Kubacki
- Adam Niżnik
- Kamil Stoch
- Paweł Wąsek
- Jakub Wolny
- Aleksander Zniszczol
Skoki nie tylko zimowe...
Skoki narciarskie to sport nie tylko zimowy. W sezonie letnim z pewnością nie cieszy się tak dużą popularnością jak jego zimowa odsłona jednak warto pamiętać, że i wtedy Polacy osiągali sukcesy, zdobywając złote medale. LGP, mimo iż mniej popularne może być ważnym sprawdzianem przed początkiem sezonu, więc wszyscy kibice powinni trzymać kciuki za polskich zawodników!