klubysportowe - zajęcia dodatkowe dla dzieci

Jak wybrać dodatkowe zajęcia sportowe dla dzieci?

Znaczenie sportu w rozwoju dzieci

19 września 2024

Rozpoczęcie nowego roku szkolnego to ważne wydarzenie w życiu dzieci i ich rodziców. Wrzesień to nie tylko powrót do szkoły, ale również doskonały moment, by pomyśleć o dodatkowych, regularnych zajęciach sportowych. W natłoku szkolnych obowiązków warto zadbać o aktywność fizyczną, która może stanowić równowagę dla czasu spędzanego w szkolnych ławkach. Dlaczego warto zdecydować się na dodatkowe zajęcia sportowe i jak dokonać odpowiedniego wyboru?
 


klubysportowe - zajęcia dodatkowe dla dzieci
klubysportowe - zajęcia dodatkowe dla dzieci

Dlaczego warto zdecydować się na dodatkowe zajęcia sportowe? 

Dodatkowe zajęcia w formie aktywności fizycznej to doskonały sposób na wspieranie rozwoju dziecka. Regularnie uprawiany sport ma pozytywny wpływ na zdrowie dziecka. Pomaga w utrzymaniu prawidłowej masy ciała, poprawia kondycję fizyczną i rozwija koordynację ruchową. Oprócz kwestii dotyczących zdrowia fizycznego, aktywnie spędzany czas wpływa na umiejętności społeczne, ucząc pracy w grupie i dyscypliny, która jest kluczowa w codziennym funkcjonowaniu. Dzieci aktywne fizycznie lepiej radzą sobie ze stresem, a przy pomocy odpowiednio dobranych zajęć mogą w miły sposób rozwijać talenty, znaleźć nowe pasje i wyładować swoją energię. Zajęcia sportowe mogą być pozytywnym i dobrze spędzonym czasem, pod warunkiem że będą w odpowiedni sposób dobrane pod indywidualne potrzeby dziecka. Co wziąć pod uwagę przy wyborze dyscypliny sportowej?

Jak wybrać odpowiednią dyscyplinę sportową?

Wybór dyscypliny sportowej nie jest łatwym zadaniem. Rodzic, decydując się na tego typu zajęcia musi wziąć pod uwagę szereg istotnych aspektów, w przeciwnym razie zajęcia przyniosą negatywny efekt, skutecznie zniechęcając dziecko do aktywności fizycznej. W wyborze sportu warto zwracać uwagę na:

⦁    Zainteresowania dziecka - Najważniejszym aspektem jest pasja dziecka. Rodzic przy wyborze zajęć powinien kierować się zainteresowaniami dziecka, tak, aby spełnić jego oczekiwania, pozwalając na rozwój w dyscyplinie, która przyniesie mu satysfakcję i radość. 
⦁    Predyspozycje fizyczne - Warto ocenić warunki fizyczne dziecka. Dzieci o większej posturze, z wysokim wzrostem i tężyzną mogą odnaleźć się w sportach kontaktowych, sztukach walki czy sportach siłowych, zaś te posiadające dobrą kondycję i drobniejszą budowę ciała mogą preferować sporty, w których liczy się elastyczność, dynamika i koordynacja ruchowa.
⦁    Odpowiedni harmonogram - Zajęcia sportowe powinny być urozmaiceniem w ciągu dnia. Kluczowe jest znalezienie balansu między nauką, a zajęciami. Sport, mimo iż przynosi wiele korzyści, musi być traktowany jako hobby. Ważne jest, aby dziecko miało czas na odpoczynek oraz kontakty z rówieśnikami. Nadmierne wymagania mogą zniechęcić dziecko do aktywności fizycznej, powodując niepotrzebny stres. 
⦁    Wiek dziecka - Istotną kwestią jest wiek dziecka. Dyscypliny sportowe mogą wspierać jego naturalny rozwój. Młodsze dzieci powinny wybierać aktywność, która pozwoli na postęp w zakresie koordynacji  ruchowej i nauczy ich umiejętności pracy w grupie. Dobrym wyborem mogą być sporty drużynowe takie jak piłka nożna czy siatkówka, które będą wymagać zaangażowania, koncentracji i współpracy. Starsze dzieci oraz nastolatkowie mogą uczestniczyć w zajęciach prowadzonych w sposób bardziej zaawansowany, z większą intensywnością a także brać udział w rywalizacjach sportowych, które przełożą się na ich determinacje w dążeniu do celów oraz większą pewność siebie. 

Wybór dyscypliny: Sporty indywidualne vs drużynowe 

W świecie dyscyplin sportowych istnieje podział na indywidualne i drużynowe. W wyborze dodatkowych zajęć warto wziąć pod uwagę obie możliwości. Nie wszystkie dzieci będą dobrze czuły się w każdej aktywności. Do tematu należy podejść indywidualnie, odpowiadając sobie na pytanie, jaki rodzaj będzie pasował do osobowości dziecka i jakie korzyści ma wyciągnąć z zajęć. 

Sporty indywidualne 


Aktywności takie jak sporty lekkoatletyczne będą stawiały nacisk na samodyscyplinę, odpowiedzialność i pewność siebie. Sukcesy dziecka zależą od jego indywidualnego podejścia. We współpracy z trenerem, dziecko otrzyma więcej uwagi i wsparcia, w porównaniu do sportów drużynowych. Sporty indywidualne pomagają zbudować niezależność i poczucie własnej wartości. W tego rodzaju dyscyplinach, szczególnie odnajdą się osoby o introwertycznej osobowości. 

Sporty drużynowe 


Sporty drużynowe takie jak piłka nożna, siatkówka, koszykówka czy różnego rodzaju sztafety rozwiną w dziecku umiejętności społeczne. Pozwolą na naukę pracy w grupie, komunikacji międzyludzkiej i poczucie odpowiedzialności za osoby znajdujące się w jego otoczeniu. Podczas pracy w grupie, dziecko może odkryć swoje naturalne predyspozycje do pełnienia roli w drużynie, a także umożliwią radzenie sobie z niepowodzeniem. Sporty drużynowe to dobry wybór dla osób o ekstrawertycznej osobowości. 

Gdzie szukać dodatkowych zajęć?

Znalezienie zajęć sportowych może być wyzwaniem. Zajęcia mogą odbywać się w miejscach takich jak:

⦁    Szkoły podstawowe i ponadpodstawowe - Wiele placówek oświatowych prowadzi zajęcia sportowe po zakończonych lekcjach dydaktycznych, mając w swojej ofercie wiele dodatkowych lekcji, z różnych dyscyplin sportowych prowadzonych przez nauczycieli w-fu bądź instruktorów z zewnątrz.
⦁    Miejskie ośrodki sportu i rekreacji - Miejskie centra sportowe organizują zajęcia dodatkowe dla dzieci wykorzystując swoją infrastrukturę i wyposażenie.
⦁    Kluby sportowe - Lokalne kluby sportowe prowadzą własne akademie, zapewniając profesjonalne podejście oraz różne poziomy zaawansowania.
⦁    Szkoły tańca, kluby fitness, baseny - Coraz więcej miejsc związanych z konkretną aktywnością fizyczną prowadzi zajęcia skierowane do dzieci, ucząc ich podstaw sportu i umożliwiając rozwój za pomocą własnego sprzętu. 

Czy warto zainwestować w zajęcia sportowe?

Podjęcie decyzji o zapisaniu dziecka na dodatkowe zajęcia sportowe to nie tylko sposób na wypełnienie jego wolnego czasu. To możliwość wsparcia rozwoju na różnych płaszczyznach. Regularna aktywność fizyczna buduje zdrowe nawyki, kształtuje charakter i osobowość. Pozwala na poznanie nowych ludzi i zasad panujących w innym miejscu niż szkoła i dom. Za sprawą dodatkowych zajęć dzieci mogą odkryć nowe hobby i lepiej poznać siebie. Warto wspierać swoje dziecko na drodze samorozwoju już od najmłodszych lat!
 


 


O redakcji KlubySportowe.pl

Zespół redakcyjny portalu KlubySportowe.pl to grupa ekspertów z pasją do sportu, która od lat dostarcza sprawdzonych i wartościowych informacji o klubach sportowych w całej Polsce. Nasza wiedza i doświadczenie w dziedzinie sportu pozwalają nam na tworzenie wiarygodnych i aktualnych materiałów, które pomagają entuzjastom różnych dyscyplin sportowych w znalezieniu idealnego miejsca do treningu. Regularnie aktualizujemy bazę klubów, aby sprostać oczekiwaniom zarówno początkujących, jak i doświadczonych sportowców. Dzięki nam, odkrycie nowego klubu sportowego staje się prostsze i bardziej satysfakcjonujące.

Czytaj więcej o portalu