Czym jest BIO żywność?
BIO żywność to produkty ekologiczne uprawiane naturalnymi metodami rolniczymi, które nie przechodzą wielu procesów przemysłowej obróbki. Produkcja musi przestrzegać rygorystycznych zasad, aby móc być uznaną za ekologiczną. Do najważniejszych reguł należą:
- Naturalne metody uprawy – W rolnictwie ekologicznym nie stosuje się pestycydów i herbicydów. Rośliny chronione są za pomocą naturalnych metod oraz ręcznego odchwaszczania. Uprawy nawożone są tylko i wyłącznie naturalnym kompostem lub nawozami zielonymi. W celu zmniejszenia chorób roślin wykorzystuje się tzw. płodozmian, czyli rośliny różnego rodzaju uprawiane są naprzemiennie na tym samym polu, co sprzyja jakości gleby.
- Brak chemicznych dodatków – W żywności BIO nie używa się sztucznych barwników, konserwantów czy wzmacniaczy smaku. W przeciwieństwie do konwencjonalnych produktów, które mogą zawierać syntetyczne dodatki, EKO produkty są wolne od sztucznych dodatków.
- Restrykcyjna hodowla zwierząt – Zwierzęta hodowane są w warunkach naturalnych i mają łatwiejszy dostęp do otwartej przestrzeni. Karmione są tylko naturalnymi paszami, bez dodatku GMO. Antybiotyki stosowane są wyłącznie w przypadku choroby zwierzęcia.
- Przetwarzanie – Produkty EKO mogą być przetwarzane w określony sposób. Dopuszcza się takie metody jak suszenie, fermentowanie czy mrożenie, a do zabronionych metod zaliczane jest stosowanie organizmów genetycznie modyfikowanych.
Każdy produkt ekologiczny podlega dokładnej ocenie, na podstawie której otrzymuje certyfikację.
Certyfikacja żywności ekologicznej
Na całym świecie funkcjonują instytucje odpowiedzialne za kontrolę przepisów dotyczących produktów ekologicznych oraz certyfikowanie firm. Certyfikat żywności ekologicznej stanowi dla konsumentów gwarancję jakości i transparentności składu, co buduje zaufanie do produktu. Jest on także dowodem na rzetelność firmy oraz jej dbałość o standardy produkcji. Posiadanie takiego certyfikatu umożliwia świadomy wybór, eliminując wątpliwości co do pochodzenia i jakości składników. Do najpopularniejszych certyfikatów należą:
- Euroliść, czyli oficjalne logo produktów BIO w całej Unii Europejskiej. Firma, której asortyment uzyskał euroliścia, spełnia wszystkie standardy rolnictwa ekologicznego w UE.
- Polski certyfikat BIO, w Polsce funkcjonują upoważnione jednostki certyfikujące, a do najpopularniejszych należą COBICO, Bioekspert, BioCert Małopolska, Ekogwarancja PTRE i PNG.
- W Stanach Zjednoczonych jest to certyfikat USDA Organic.
- W Wielkiej Brytanii przyznawany certyfikat jest przez Soil Association.
Zalety produktów BIO
- Brak sztucznych dodatków i pestycydów. Spożywając produkty BIO, nasz organizm nie jest narażony na kontakt z chemicznymi składnikami, a także pozostałościami pestycydów. Jest to szczególnie istotne z perspektywy osób dbających o zdrowie oraz dzieci, których organizmy są bardziej wrażliwe na szkodliwe działanie chemicznych dodatków. Osoby z alergiami pokarmowymi spożywając ekologiczne produkty, mogą rzadziej doświadczać objawów uczuleń.
- Lepszy smak i jakość. Produkty uprawiane w naturalnych warunkach są bardziej jakościowe w porównaniu do żywności konwencjonalnej. Rośliny rosnące wolniej, w uprawie, których stosuje się naturalne nawozy, lepiej rozwijają aromaty i smak. Zwierzęta hodowane według ekologicznych zasad mające przestrzeń oraz karmione odpowiednimi paszami, również dają bardziej jakościowe produkty takie jak mięso, mleko czy jaja.
- Ochrona środowiska. Produkcja żywności EKO ma mniejszy wpływ na środowisko poprzez rezygnację z chemicznych środków ochrony roślin oraz ich nawożenia. Gleba jest mniej zanieczyszczona, woda i powietrze są czystsze. Promowana jest większa różnorodność biologiczna, co ma przełożenie w zrównoważonym rozwoju ziem.
- Edukacja młodego pokolenia. Za sprawą BIO żywności młode pokolenie może dowiedzieć się nie tylko o znaczeniu zdrowej i zbilansowanej diety, ale również o wpływie sztucznych składników na ich życie, a także zanieczyszczeniach środowiska, które wytwarzają największe, światowe marki produkujące popularną żywność dostępną w supermarketach.
Różnice między żywnością ekologiczną a konwencjonalną
Większość konsumentów może nie zauważyć różnicy między produktami żywności konwencjonalnej i EKO. Na co zwracać uwagę podczas wyboru produktów spożywczych?
- Certyfikaty i etykiety – świadczą o zweryfikowanym źródle;
- Skład produktu – skład produktu jest krótki i przejrzysty;
- Pochodzenie produktu – pochodzi z gospodarstwa ekologicznego;
- Cena produktu – produkty BIO, ze względu na sposób ich produkcji mogą być droższe od standardowej żywności;
- Sklep – produkty BIO najczęściej dostępne są w specjalistycznych sklepach, zajmujących się ich sprzedażą, ale również w miejscach takich jak targi rolne. Zdecydowanie rzadziej spotykane są w supermarketach, w których dominuje żywność konwencjonalna.
BIO żywność w diecie sportowca
W dobie rosnącej świadomości na temat zdrowego stylu życia oraz odpowiednio zbilansowanej diety coraz więcej sportowców zwraca uwagę na jakość spożywanych produktów. Zdrowa żywność dostarcza więcej składników odżywczych wolnych od chemicznych barwników, konserwantów i polepszaczy smaków, a także zawiera więcej witamin i minerałów. Zdrowie i samopoczucie to bardzo ważne aspekty życia osób aktywnych fizycznie, mające bezpośredni wpływ na osiąganie wyznaczonych celów, a produkty EKO mogą pomóc w ich realizacji. W jaki sposób wprowadzić produkty BIO do codziennej diety?
W jaki sposób wprowadzić zdrową żywność do codziennej diety?
Wprowadzenie zdrowej i ekologicznej żywności może być długotrwałą inwestycją w zdrowie. Warto rozpocząć od zamienników, które stanowią główny człon naszego jadłospisu. Sklepy zajmujące się sprzedażą naturalnej żywności, posiadają bogaty asortyment produktów, które większość konsumentów uważa za niezbędne w codziennym odżywianiu, a ich zmiana na żywność ekologiczną nie tylko przyniesie pozytywne skutki dla zdrowia, ale również dostarczy bogatych smaków i aromatów spożywanych potraw. Produkty, które warto wprowadzić do swojej kuchni to na przykład:
- BIO Przyprawy,
- Ekologiczne kawy i herbaty,
- Dodatki do dań takie jak makarony, ryż czy kasza,
- Owoce, warzywa, nasiona, orzechy i pestki,
- Suplementy diety.
Zmiana produktów w diecie nie zawsze musi być uciążliwa. Warto sięgać po żywność ekologiczną, ze względu na jej walory smakowe oraz zdrowotne. Sportowcy, którzy powinni unikać przetworzonych produktów, dostarczą w ten sposób wartościowej energii.
Należy pamiętać, że konwencjonalna żywność nie zawsze jest zła. Ważne, aby pamiętać o jej ilości w diecie. Zbyt duża ilość przetworzonego jedzenia będzie miała negatywny wpływ na zdrowie zarówno fizyczne, jak i psychiczne.
Przyszłość segmentu BIO
Coraz częściej możemy słyszeć o jakości BIO. Producenci żywności uważają, że jej popularność stale rośnie i w przyszłości może odgrywać ogromną rolę. Rosnący popyt spowodowany świadomością konsumentów i chęcią zdrowszego stylu życia z pewnością przyczyni się do rozwoju segmentu EKO. Ważnym elementem wpływającym na wzrost zainteresowania naturalną żywnością jest znikomy wpływ na środowisko naturalne, co może być dodatkową zachętą do jej wyboru, szczególnie przez młodsze pokolenie. Wraz z rozwojem rynku, ale także technologii oraz systemu rolnictwa ekologicznego zwiększy się dostępność produktów na rynku, a także ich cena.
Czy warto sięgać po żywność ekologiczną?
BIO żywność to temat godny uwagi. Warto wiedzieć, że produkcja żywności ekologicznej musi spełniać ściśle określone warunki dotyczące jej prowadzenia, w której nie stosuje się chemikaliów, jest przyjazna dla środowiska, a ponadto posiada certyfikat ekologiczny. Zmiana produktów w diecie sportowca może korzystnie wpływać na jego osiągnięcia oraz samopoczucie. Zakup produktów BIO powinien być świadomym wyborem, w którym należy wybierać sprawdzone produkty oraz sklepy.