Żużel Pabianice


Żużel Pabianice - treningi i zajęcia - KlubySportowe.pl

Żużel to dyscyplina sportowa, która polega na ściganiu się na torze żużlowym o owalnym kształcie na motocyklach bez hamulców i skrzyni biegów. Poniżej prezentujemy katalog miejsc i klubów sportowych zajęcia żużlu dla dzieci, młodzieży i dorosłych w Pabianicach.

Brak klubów w Pabianicach Dodaj

Żużel w pobliżu Pabianic

W pobliżu znajdują się 2 kluby związane z dyscypliną. Najbliżej położony jest klub Włókniarz Częstochowa SA, który znajduje się w odległości 96,2 km od Pabianic.


Żużel to sport motorowy, zwany również jako speedway, polegający na rywalizacji na owalnych torach. 🏁

Historia żużlu ⌛

Historia żużlu sięga początku XX wieku, kiedy to w Australii i Wielkiej Brytanii zaczęto organizować pierwsze nieoficjalne wyścigi. Sport ten szybko zyskał popularność, a w kolejnych dekadach rozprzestrzenił się na inne kraje, stając się szczególnie popularny w Europie Północnej i Wschodniej. W Polsce sport żużlowy stał się popularny w latach 30. XX w. 

Podstawowe zasady żużlu 📒

  • Tor: Wyścigi odbywają się na owalnych torach z nawierzchnią żwirową.
  • Motocykle: Specjalnie przystosowane do jazdy na żużlu, nie posiadają biegów ani hamulców.
  • Format wyścigu: Żużlowcy ścigają się na klasycznych torach zazwyczaj przez cztery okrążenia ze startu wspólnego. Rywalizacja odbywa się w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara.
  • Punktacja: Kierowcy zdobywają punkty w zależności od miejsca, które zajmą na mecie.

W żużlu liczy się nie tylko prędkość, ale także technika jazdy czy umiejętność przewidywania ruchów innych zawodników.🏍️